Powered by Smartsupp

Co to je Dutch Oven

Slovo Dutch Oven jste možná již slyšeli, jde o "holandské trouby" zhotovené především z robustní surové litiny. Litinové nádobí používá už řada generací a novodobé nádobí nesnese srovnání s poctivými produkty, které mají původ v dobách, kdy se ještě zdaleka tak nešetřilo materiálem jako je tomu v současnosti. Dutch Oven je těžký hrnec na vaření s těsně uzavíratelným víkem, který je vhodný k vaření/zapékání řady pokrmů. Dutch Oven jsou také vynikající pro přípravu polévek. Pokud máte zájem koupit holandskou troubu, je třeba zvážit několik faktorů.

Dutch Oven může být použit buď na varnou desku, nebo v troubě a obvykle je vyroben z litiny.

Vzhledem k tomu, že jste na této stránce budeme předpokládat že Dutch Oven zatím nevlastníte. Jak již bylo zmíněno, jde o litinový výrobek a v případě Dutch Oven, je to litinový hrnec s pokličkou. Hrnec může být s rovným dnem nebo s nožičkami. Verze s nožičkami je vhodná pro použití v přírodním ohništi, protože umožní postavit hrnec přímo do horkých uhlíků. Hlavní výhodou Dutch Oven je rovnoměrnost vaření. Jídlo je díky rozložení teploty hmotou hrnce vařeno ze všech stran stejnou teplotou a to při umístění horkých uhlíků na poklici také z vrchu. 
Víko hrnce je vybaveno zvýšeným okrajem právě proto, aby bylo možné na něj umístit horké uhlíky a tyto pak nepadali při manipulaci mimo nebo dokonce do pokrmu při jeho kontrole. Madlo odolné žáru pro přenášení je naprostou nutností. Venkovní Dutch Oven by neměl být používán uvnitř, protože nožičky znemožňují použití na elektrickém sporáku a u plynového sporáku bude na roštu hořáku hrnec málo stabilní. 

Typická Dutch Oven pro vnitřní použití je vybavena plochým dnem a zaobleným víkem, nicméně jsou v nabídce různé verze podle technického řešení konkrétního výrobce. I tyto verze lze použít na otevřeném ohni, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Některé hrnce mají madlo umožňující zavěšení na trojnožku přímo nad oheň. Vnitřní Dutch Oven můžete použít také do běžné elektrické nebo plynové trouby. 
 
Na trhu najdete celou řadu hrnců Dutch Oven v různé kvalitě. Něž se tedy rozhodnete pro nákup ověřte si kvalitu Vámi vybraného produktu. U nekvalitních provedení se můžete setkat třeba s nedoléhajícími víky nebo nerovnoměrnou sílou stěn. dejte si při výběru pozor na rovnoměrnost síly stěn, protože takový hrnec nebude rovnoměrně vařit. Povrch litiny by měl být hrubý bez povrchové úpravy.