Powered by Smartsupp

Doporučujete používat pro grilování čistý propan?

V první řadě je třeba zjistit pro jakou normu je schválen váš gril. Informaci najdete na výrobním štítku grilu který bude umístěn někde na jeho konstrukci. V České republice a na Slovensku by se  měla v prodejní síti vyskytovat převážně plynové zařízení s tlakovou normou I3 B/P 30 mbar G30/G31, která umožňuje použití směsi propan/butanu s plynovým regulátorem 30 mbar.

Většina těchto zařízení zároveň odpovídá i normě I3+ 28-30/37 mbar G30/G31, což znamená že se stejnou tryskou je možné využít i čistý propan a to s tlakem 37 mbar respektive s odpovídajícím regulátorem. Tlak 37 mbar však není běžnou tlakovou normou v našich končinách a přestavení zařízení na tento tlak a jeho používání nemusí vždy být v souladu s naší legislativou a taková úprava by vždy byla na vlastní riziko a odpovědnost uživatele.

I když teoreticky může použití čistého propanu při tlaku 30 mbar způsobovat nepravidelné hoření a jiné anomálie při provozu plynového zařízení v reálu jsme se s takovými problémy nesetkali. Počítejte však s tím, že když použijete čistý propan s tlakem 30 mbar, bude mít gril nižší tepelný výkon. Nicméně i směs propanu a butanu, která je nejrozšířenějším palivem na našem trhu bývá nabízena v různých poměrech v závislosti na ročním období. V létě je propanu cca 40% a v zimě cca 60%, aby bylo zajištěno plynulé hoření i v chladnějších dnech.

Na závěr bychom rádi uvedli, že pro použití čistého propanu není kromě možnosti grilovat i v teplotách pod bodem mrazu (butan se při nízkých teplotách neodpařuje a zamrzá láhev nebo regulátor) žádný zásadní důvod. Proto doporučujeme to zbytečně nekomplikovat a klidně grilovat na běžně dostupném propan/butanu. Často zmiňovaná čistota hoření je z důvodu nižšího obsahu síry v propanu opravdu o něco lepší než u butanu. Rozdíly jsou však celkem zanedbatelné a u venkovního zařízení jako je gril varianta použitého plynu nehraje zásadnější roli. V případě, že však budete chtít používat například plynové láhve z kompozitu nebo jiné nestandartní rozměry láhví (5 kg, 8 kg), setkáte se pravděpodobně s tím, že jsou plněny pouze jedním druhem plynu a nebudete tak mít na výběr. 

Příslušenství pro regulaci tlaku plynu a tlakové láhve najdete v nabídce našeho eshopu.