Jak dobře udělat rybu na grilu
S rozšiřujícím se počtem milovníků přípravy pokrmů na grilu, roste i jejich chuť experimentovat. Není tak divu, že do jejich hledáčku se dostává i dlouhou dobu opomíjené rybí maso, které však z důvodu křehkosti nebývá vždy snadné na grilu připravit. Naštěstí existuje několik jednoduchých triků a grilovacích pomůcek, které Vám úpravu rybích specialit usnadní a vy si tak v pohodlí svého domova připravíte výtečný a zároveň rychlý pokrm.
Čerstvá ryba a správný výběr grilu jsou základ
Je důležité si uvědomit, že nejen čerstvost, která je bezesporu nejdůležitějším faktorem při úpravě ryb, ale i samotný gril může výrazným způsobem ovlivnit výsledek vašeho úsilí. V případě grilu na dřevěné uhlí není možné například tak snadno regulovat teplotu jako je tomu u grilů na plyn, elektřinu či pelety.
U grilů na dřevěné uhlí se ryba griluje vždy na horkých uhlících nepřímou metodou, nikdy ne na přímém ohni. Brikety jsou pro úpravu ryb méně vhodné než uhlí, protože brikety dávají menší žár po delší dobu, nicméně ryby se připravují jen pár minut a tak výhodu briket v tomto případě neoceníte.
Ryba na roštu nebo na litinové desce?
Pokud máte rádi rybu připravenou přímo na roštu grilu, pak nezapomeňte, že k takové úpravě se hodí především ryby s tuhou kůží. Zde se ukazují jako nejvhodnější grily s litinovými rošty, které před vložením masa na gril pomažete olejem nebo použijete olejový rozprašovač (z důvodu zvýšení nepřilnavosti).
Podobně se postupuje i při přípravě ryb na litinových tálech, které jsou většinou oboustranné. Můžete si tak vybrat, zda budete upravovat rybu na hladké straně či využijete vroubkovanou stranu a vypálíte do kůže efektní mřížku. Litinová deska je též vhodná pro přípravu mořských plodů.
Příslušenství pro bezchybné grilování ryb
Milovníci ryb velice často řeší i otázku, která grilovací pomůcka je nevhodnější při manipulaci s rybou či filetem přímo na roštu či grilovací desce. V tomto případě doporučujeme obracečky, které jsou přímo určené pro otáčení ryb či jakoukoliv širokou obracečku, s kterou aniž by došlo k porušení křehkého masa, připravovaný pokrm otočíte. Grilovací kleště či pinzety jsou v tomto případě zcela nevhodné.
Vhodným pomocníkem při grilování jsou i šikovné grilovací stojánky, do nichž se vkládají jednotlivé filety masa. Zajistíte tak snadnou manipulaci s masem během jeho úpravy a předejte nechtěnému potrhání. Například při grilování pstruhů je možné pomocí stojanu grilovat celou rybu bez nutnosti jejího obracení.
Příprava ryby na udícím prkénku
Nesmíme také zapomenout na grilování ryb na udícím prkénku. Tento způsob úpravy se stal mezi milovníky rybích specialit opravdu populární. Neboť z prkénka se během grilování uvolňuje kouřové aroma, které prostupuje masem.
Grilovací prkénka se nejčastěji vyrábějí z cedrového, javorového nebo olšového dřeva. V případě ryb a to zejména ryb lososovitých doporučujeme zvolit dřevěnou desku z cedru. Postačí, pokud před grilováním ponoříte prkénko, alespoň na hodinu do studené vody. Poté vyjmete, osušíte a stranu na níž budete pokládat filet (nejlépe zbavený kůže), potřete olejem. Do předem nahřátého grilu vložíte desku s filetem (osolený, případně okořenění či potřený omáčkou) a na hořáku pod ní snížíte výkon. Zavřete víko grilu a grilujete dokud není maso hotové, většinou to trvá 15–25 minut. Filet během této úpravy nikterak neotáčíte. Rychlé a zároveň velice chutné!
Rybí maso většinou samo o sobě má skvělou chuť a postačí jej pouze osolit. Ale pokud přeci jen chcete rybu ozvláštnit, naleznete v našem obchodě řadu kořenících směsí, které dodají masu skvělou chuť.