Powered by Smartsupp

Jak pečovat o nerezový gril

Nerezový plynový gril na první pohled působí luxusním dojmem. Jak to udělat, tak i dlouho vydržel?

V případě použití kvalitního nerezu je to prostě to nejlepší co můžete na výrobu grilu použít. Použitý materiál je navíc zárukou dlouhé životnosti a svému majiteli se proto stává společníkem pro velkou řadu let. Odpovídá tomu i cena, která je vždy u nerezových grilů vyšší než je tomu u stejného modelu v provedení z posmaltovaného plechu s jinou povrchovou úpravou.

Buďte však opatrní při výběru grilu, protože není nerez jako nerez. Řada neznačkových výrobců a i někteří levnější značkový používají nekvalitní nerezový materiál pro výrobu. Může se vám tak stát, že gril nebude možné na jeho povrchu dobře vyčistit nebo dokonce bude korodovat. Uvnitř grilu je situace trochu jiná, protože tam jsou materiály vystaveny vysokým teplotám a povrchová koroze se může vyskytnout i u kvalitních materiálů. Neměla by však přesto prostupovat do hloubky materiálu hořáků nebo vany grilu.

7 tipů na čištění nerezového grilu

Nerezové grily potřebují stejnou a někdy i trochu větší péči než je tomu u ostatních plynových grilů. Čištění vnitřních částí grilu – vany i víka probíhá naprosto stejně (nahřátí a očištění roštů, oškrábání napečeného tuku z vany grilu, umytí víka zevnitř atd.), ale u vnějšího pláště je třeba mít na paměti několik zásadních pravidel.

  1. Než se pustíte do ošetřování nerezových povrchových částí grilu chemickým přípravkem, vždy jej nejprve omyjte za použití měkkého hadříku a teplé vody s kapkou šetrného saponátu.

  2. Poté nechte vnější části dobře oschnout.

  3. Pokud to jde, můžete před aplikací ochranných prostředků na nerez sejmout ovládací knoflíky, aby se vám ovládací panel lépe čistil.

  4. Během čištění grilu prostředkem pro ošetření jeho nerezového povrchu používejte ochranné rukavice, vyhnete se tak nechtěnému podráždění kůže.

  5. Používejte výhradně přípravky, které jsou určené k čištění vnějších částí grilu! Většina takovýchto přípravků nejen povrch krásně vyčistí, ale zároveň jej revitalizuje a chrání. Můžete si vybrat z pestré nabídky těchto prostředků, které se prodávají ve formě sprejů či emulzí. Většina výrobců nabízí i přímo prostředky pod vlastní značkou a neriskujete pak nechtěné poškození grilu.

  6. Nikdy nepoužívejte k čištění nerezových částí grilu klasické čističe určené pro domácí spotřebiče a trouby, i když se jedná o přípravky určené pro čištění nerezu. V případě jejich použití může dojít k zničení povrchových částí, reznutí nebo zmatnění povrchu pláště či přímo k znehodnocení grilu!

  7. Přípravky určené k čištění a ochraně nerezových grilů vždy uchovejte mimo dosah dětí.

Vždy pro jistotu aplikujte čističe jen na malé skryté ploše a až když jste si jisti vhodnosti prostředku pro váš gril aplikujte jej na zbytek grilu.