Powered by Smartsupp

Jak pozvednout grilování na vyšší úroveň? Pořiďte si vestavný gril

Vestavný gril je hitem v moderním grilování


Volně stojící plynové grily grily jsou velmi dobrým řešením pro vaše grilování. V případě, že však chcete vzhled a funkčnost grilu posunout o další stupeň výše, nabízí se možnost instalace vestavného grilu. Tyto modely výrobci označují jako BUILT-IN a lze je zakoupit v mnoha cenových hladinách. Při výběru však dbejte na to, abyste si pořídili gril kvalitní a především s možností zakoupení náhradních dílů. Určitě by se vám nechtělo po pár letech nevratně poničit již hotovou venkovní kuchyň jen proto, že zařízení již nefunguje spolehlivě a nelze na něj sehnat náhradní díly. 

Výběr vestavného grilu

Pro vestavbu lze použít jak plynový gril, tak některé modely na dřevěné uhlí. Především kamado grily z keramiky nebo oceli jsou poměrně snadno zabudovatelné a je třeba pouze vybrat vhodné umístění s ohledem na bezpečnost a také mít k dispozici dostatečně nosnou konstrukci nebo stůl. U plynových modelů je třeba umístění ještě lépe plánovat a to jak s ohledem na již zmiňovanou bezpečnost, tak z důvodu, že dodatečné přemístění grilu je možné jen za cenu velkých a často i nákladných úprav (stavební úpravy, plynové napojení atp.).

V případě, že jste zatím ve fázi výběru, zajistěte si od zvažovaného modelu návod k montáži. Často je volně ke stažení na stránkách výrobce nebo prodejce. V návodu naleznete řadu důležitých informací jako je například - montážní otvor, bezpečné odstupy od hořlavých materiálů, umístění s ohledem na proudící vzduch nebo vítr atd. Jednoduše řečeno je třeba se řídit starým známým příslovím "2x měř jednou řež".  Prostor plánujte i s ohledem na to, že určitě budete chtít mít k dispozici také třeba samostatný plynový vařič, odkládací plochy, zásuvky na nádobí nebo půjdete cestou maximálního luxusu a zabudujete i venkovní dřez, ledničku atd.

V zásadě můžete zvolit dvě cesty jak gril zabudovat. Jednou je použití celých hotových nerezových skříní, které se pouze smontují k sobě podobně jako kuchyňské skříňky z IKEA. Nebo složitější, ale designově lépe modifikovatelná varianta vyzdění korpusu s následnou designovou povrchovou úpravou (obklad, stěrka, dřevo ...) a osazením dvířek. Tato druhá možnost vám dá větší svobodu při volbě finálního vzhledu, ale jak jsme již zmínili bude pracnější a v případě luxusních verzí pravděpodobně také finančně nákladnější než sériová verze z nerezu. Ostatně na ukázky takových instalací se můžete podívat na obrázcích u tohoto článku.

Samozřejmě všichni víme, že nejlepší je grilování za krásného slunečného počasí, ale je třeba myslet i na stinný krytý prostor, kde je možné v klidu servírovat pokrmy nebo kam se uchýlíte v případě že počasí nebude ideální. Zvažte proto pořízení vysoké pergoly nebo přístřešku (pozor na bezpečné odstupové vzdálenosti hořlavých materiálů). Když je opravdové vedro, může se hodit i stropní ventilátor, který nejen zlepší klima v pergole, ale také odradí dotírající komáry. Pokud plánujete používat svou venkovní kuchyň během měsíců s chladným počasím, počítejte s prostorem pro tepelný zářič. Při vestavbě grilu do krytého prostoru můžete také použit digestoř, která nejen že odvede páry z grilu mimo využívaný prostor, ale také zvýší bezpečnost v případě nějaké nehody grilu.

Instalace svépomocí nebo za pomoci odborníka

Zvažte, čeho jste sami schopni. Méně rozsáhlou instalaci zahrnující gril na propan/butan zvládne i šikovný domácí kutil. Pokud však vaše grilovací centrum zahrnuje vedení zemního plynu, elektřinu, vodu a další stavební úpravy, nejlepší je najmout odborníky, kteří znají všechny potřebné stavební a bezpečnostní předpisy. Nezapomínejte, že hořící plyn může být nebezpečný a nepodceňujte proto toto nebezpečí. Nikdy nepoužívejte pro vestavbu gril, který není pro takové umístění určen a certifikován. Všechny grily musí mít zajištěné odvětrání a musí být zamezeno tomu, aby se především propan/butan, který je těžší než vzduch někde nahromadil a došlo k jeho výbuchu nebo požáru. Vestavbu lze provádět vždy výhradně ve venkovním prostředí.


Pokud bychom měli doporučit z naší nabídky zcela jistě by to byly vestavné grily od značek Broil King a Napoleon. Všechny typy a druhy grilů vám rádi představíme v našem showroomu v Čerčanech