Powered by Smartsupp

Jak udržet jídlo a nápoje studené či teplé? Pomoci mohou babské rady i moderní společníci

Už naše babičky věděly, že pokud zastelou rýži do nadýchaných peřin, vydrží být i bez opakovaného ohřevu teplá několik desítek minut. Dědečkové naopak chladili pivo ve kbelících se slanou vodou. Vy to samozřejmě můžete udělat stejně anebo využít moderních pomocníků v podobě termosek, chladicích tašek a boxů.

Teplota rozhoduje o zažívacích potížích

S letními vedry je neodmyslitelně spojena hrozba zažívacích komplikací a střevních problémů. Pokud totiž budete jídlo udržovat teplé po dobu tří anebo čtyř hodin, začnou se v něm množit bakterie, které mohou vyvolat nepříjemný průjem či další zažívací těžkosti. Proto je dobré jídlo po dovaření a vychladnutí umístit do lednice či chladicího boxu či tašky

Chladicí box, tašku anebo termosku?

Pokud nemáte ani jedno z výše uvedeného po ruce, můžete si vypomoci zabalením krabičky a potravinami či lahve do několika vrstev oblečení, ručníků, alobalu anebo novin. Tímto počínáním se ale žádné zázraky konat nebudou. Proto není od věci pořídit si některého z praktických společníků. 

  • Chladicí tašky: Tito pomocníci dokážou udržet teplo i chlad maximálně pár hodin, jejich účinnost můžete podpořit vložením chladicích vložek. Mezi jejich největší výhody patří skladnost a cenová dostupnost, nevýhodou levnějších a rozebíratelných modelů je skutečnost, že teplotu příliš dobře neudržují. 

 

  • Chladicí boxy: Nákladnější varianta, na druhou stranu však vysoce účinná. Boxy jsou totiž už většinou vybaveny chladicími vložkami, které dokážou udržet chladné potraviny po několik dlouhých hodin. Ideální jsou do kempu, na pláž anebo do auta. Časově neomezenou dobu chlazení nabízí autochladničky, které jsou ale závislé na energii z baterie. Některé modely dokážou obsah dokonce zahřívat až na 65 °C.

 

  • Termosky: Pokud potřebujete udržet horký čaj anebo naopak studenou limonádu, jistě u vás najdou termosky využití. Před tím, než do nich nápoj nalijete, ale nezapomeňte termosku temperovat na správnou teplotu. Pokud chcete udržet nápoj teplý, nalijte do termosky vařící vodu z konvice. V opačném případě ji uložte na několik hodin do ledničky či mrazáku. Některé modely termosek slibují, že udrží teplotu pokrmu po více než 10 hodin.