Powered by Smartsupp

Jak zazimovat gril po sezóně

Blíží se chladné večery a rozpálený gril, který byl pro většinu z nás neodmyslitelným společníkem letních dní, přestává být již atraktivní. Do kurzu opět přichází vaření v domácí kuchyni a nastává tak čas pro zazimování vašeho grilu.

Grilovat samozřejmě můžete i v zimě. V případě, že však nepatříte mezi skalní fanoušky grilování, kteří grilují za každého počasí a v každé roční době jistě se vám bude hodit několik rad, jak po sezóně gril správně zazimovat. Až se na jaře probudíte ze zimního grilovacího spánku, budete mít gril připraven v pohotovosti a nebude vás čekat nepříjemné překvapení v podobě zkaženého tuku, nefunkčních částí, zrezlých roštů a řada dalších nepříjemností, které mohou v případě špatně uloženého grilu nastat.

Vyčištění grilu je základ

První věcí, kterou je třeba udělat je důkladná očista především vnitřku grilu (grilovací vana, víko grilu). Znáte to, v sezóně na to člověk nemá moc náladu nebo čas a tak to jak se říká trochu "pošolíchá", ale o pečlivé čištění často nejde. Tuky, které ponecháte v zimě v grilu žluknou a vytvářejí kyseliny, které vašemu grilu určitě neprospívají. Jestli máte gril v zimě venku nebo jen v obyčejné kůlně, mohou zbytky potravin v grilu také lákat i hlodavce.

Kontrola a servis grilu

Po vyčištění věnujte čas i kontrole všech částí grilu. Podívejte se především, zda nejsou prorezlé hořáky nebo kryty hořáků či dokonce vana grilu. V případě, že zjistíte poškození, můžete si včas objednat náhradní díly a mít je připravené pro osazení před další sezónou. Nepodceňujte tuto kontrolu, protože na jaře až vyvezete gril na zahradu den před rodinnou grilovačkou nebude na řešení náhradních dílů čas. Překontrolujte také plynovou hadici a regulátor. Většina výrobců doporučuje výměnu regulátoru jednou za 10 let a hadice by se měla vyměnit po expiračním termínu, který je vytištěn přímo na oranžové hadici. Pozor na hadici bývá uvedena i často norma, která obsahuje v textu také například ročník 2012 a to by vás mohlo zmást.

Seasoning litinových roštů a desky

Abyste na jaře nenašli v grilu rošty a desku z litiny orezlavé, je dobré před zimou rošty potřít rostlinným olejem a zapéct v grilu na vysokou teplotu. Technice seasoningu jsme se věnovali již dříve a tak jej zde nebudeme podrobněji popisovat. Litinové vyjímatelné díly přes zimu uložte na suchém a temném místě ideálně zabalené do obalu který umožňuje jejich větrání (papír atd.). Nedoporučujeme používat neprodyšný igelit. 

Co s plynovou láhví v zimě

Po odpojení z grilu by plynová láhev měla být uskladněna ve vertikální poloze na přímo větratelném místě a zcela určitě ne v uzavřené garáži, v místě pod úrovní terénu, sklepích atp. Láhev také nesmí být uskladněna v blízkosti kanalizačních otvorů, protože v případě úniku plynu může plyn vniknout do kanalizace. Dejte také pozor, aby láhev nebyla uskladněna u zdrojů tepla (kotle, kamna atd.). Naopak teploty bod bodem mrazu nejsou pro láhev žádný problém a plyn vám rozhodně nijak nezestárne ani nedegraduje.

Umístěni grilu na zimu

Samozřejmě grilu bude nejlépe někde v suchu a teple, ale ne každý má takové prostorové možnosti. Většinou postačí gril přesunout někam na pevnou plochu (kde nebude zrovna v závěji sněhu) a zakrýt  jej vhodným ochranným povlakem, který lze téměř vždy zakoupit jako originální příslušenství přímo k vašemu modelu grilu. Kryt se vám bude samozřejmě hodit i v létě, kdy bude váš gril chránit před prachem, pylem nebo deštěm. 

Můžete se také ještě pro jistotu podívat do návodu přímo k vašemu grilu, zda výrobce nemá další doporučení, jak s grilem mimo sezónu zacházet. Jsme ale přesvědčeni, že při dodržení výše uvedených zásad nebudete na jaře nepříjemně překvapeni a váš gril bude připraven opět na další grilovací sezónu.