Jakou vybrat plynovou lahev ke grilu
Protože se stále množí dotazy ohledně výběru plynové lahve ke grilu, rozhodli jsme se problematiku shrnout v tomto podrobném článku.
Nejrozšířenější je plynová lahev s náplní 10 kg propan/butan a 11 kg propan
Tuto 10 kg lahev máte možná z minulosti doma a jistě byste ji rádi využili u nového grilu. Nemáme pro vás ale dobrou zprávu. Tato velikost láhve je především co se výšky týká nevhodná a do podvozku některých grilů na domácím trhu a lze ji umístit u takových grilů pouze mimo podvozek. Důvodem nekompatibility je především to, že grily jsou konstruovány na lahve používané na západ od našich hranic a v ČR/SR jsou v distribuční síti lahve s límcem kolem ventilu, které jsou vyšší. Nicméně i v naší nabídce můžete najít typy grilů, které umístění 10 kg lahve do podvozku umožňují. Jde o většinu grilů Broil King, kde je dostatečný prostor v podvozku grilu a grily jsou pro umístění láhve do podvozku i certifikované a také některé grily značky Campingaz a Napoleon umožňují umístění lahve do podvozku.
Plnění/výměna 10 kg lahve s propan/butanem je možná na většině prodejních míst různých distributorů plynu (nejčastěji benzínové čerpací stanice) a téměř nikdy se neřeší zda má láhev nějaké konkrétní označení výrobcem. Při požadavku na plnění čistým propanem je třeba zjistit, jaká je dostupnost této možnosti ve vašem regionu. Výhoda propanu je především v možnosti použití i hluboko bod bodem mrazu (-42°C) propan/butan většinou funguje bez větších problémů do cca -5°C.
Vhodnou alternativou jsou plynové lahve ke grilu s náplní 5 kg propan
5 kg lahve jsou na trhu poměrně krátkou dobu (od roku 2010). Vynikají především praktičností, protože jsou skladnější a manipulace je díky jejich hmotnosti také snadnější a zvládnou ji bez problémů i ženy. Pro většinu grilů představují ideální řešení, protože jejich velikost nebrání umístění do podvozku grilu a "bomba" tak nehyzdí vzhled jednotlivých grilů. Nedoporučujeme je však k velkým modelům grilů, kde zvlášť za nízkých teplot může být problém s distribucí dostatečného množství plynu z lahve. Důvodem je malý povrch pro odpařování plynu. Problém malé láhve ve velkém grilu může také být ve stabilitě láhve, protože otvory a uchycení mají velké modely většinou na širší průměr lahve a užší láhev je pak v podvozku nestabilní.
Plnění/výměna 5 kg lahve může být o něco komplikovanější než je tomu u starých 10 kg bomb. Důvodem je fakt, že velcí distributoři plynu se snaží ochránit si svou obchodní síť a umožňují výměnu většinou pouze vlastní plynové lahve. Toto se týká především lahví Kralupol a Flaga. Daní za možnost výměny lahve na celé řadě prodejních míst těchto distributorů je poměrně vysoká cena za zálohu a také občas nevýhodná cena samotného plynu.
V našem obchodě můžete zakoupit také plynovou láhev Tomegas, která je nabízena za výhodnějších cenových podmínek, její výměna po spotřebování je možná na naší prodejně nebo na dalších prodejních místech distributora.
5 kg lahve Tomegas jsou plněny stejně jako láhve Kralupol 5 kg čistým propanem.
Kompromis v podobě 8 kg lahve - propan
Další, avšak málo rozšířenou variantou je pořízení 8 kg ocelové plynové lahve. Může být dobrým kompromisem mezi rozměrem lahve a objemem. Opět doporučujeme před pořízením lahve zjistit možnosti opětovného naplnění/výměny ve vašem regionu. Na naší prodejně v Čerčanech tyto lahve neměníme.
Moderní kompozitová plynová lahev
Kompozitová plynová lahev nabízí hned několik předností proti běžným ocelovým verzím. Obal je především mnohem lehčí a to usnadňuje manipulaci a také zbytečně nezatěžuje při přepravě například obytným automobilem, kde se často počítá každé zbytečné kilo. Další nespornou výhodou je atraktivnější design takové lahve a není tak většinou nutné řešit ukrytí lahve v případě, že je umístěna mimo gril. Další výhodou je větší bezpečnost lahve, která pří přehřátí nemá tendenci explodovat, ale dojde pouze k jejím "prasknutí" a výronu plynu mimo lahev. Nevýhodu spatřujeme v její celkové odolnosti, která přeci jen není taková jako u ocelového obalu, který snese i hrubší zacházení.
Všechny kompozitové lahve Tomegas a také 8 kg ocelová verze jsou vybaveny bezpečnostním přetlakovým ventilem, který je dalším bezpečnostním prvkem pro zamezení nehody. V případě náhlé rychlé změny průtoku plynu z láhve se tento ventil automaticky uzavře a naopak v případě přetlaku v láhvi dojde k samovolnému odpuštění plynu za pomocí přetlakového pojistného ventilu. Pravděpodobnost výbuchu lahve se tak snižuje na minimum.
Pro pořádek uvádíme, že všechny výše zmiňované plynové láhve 5, 7,5, 8, 10, 11 kg se k většině grilů připojují pomocí standartního plynového regulátoru 30mbar, který je v našem eshopu opět u většiny nabízených modelů součástí dodávky a jde o stejný regulátor jako na běžnou lahev 10 kg. Podrobnější informace ohledně vhodného plynu, plynové lahve a připojení však vždy najdete v návodu u konkrétního grilu.
Campingová lahev 2 kg
Tyto láhve nepovažujeme pro provoz grilu za optimální, nicméně jsou vhodným řešením u grilů, které chcete častěji převážet nebo chcete lahev použít jako zálohu v případě spotřebování plynu ve vaší hlavní větší lahvi. Jsou také výhodnou alternativou k plynovým kartuším, které jsou co se týká ceny plynu opravdu nevýhodné. Investice do 2 kg obalu se vám v takovém případě díky cca 65% úspoře na ceně plynu v porovnání s jednorázovými kartušemi velmi rychle vrátí.
Upozorňujme, že tuto láhev lze připojit na dodávaný regulátor tlaku pouze za použití odtlačného ventilu, který se instaluje mezi bombu a plynový regulátor.
Plynová lahev Campingaz 907
Tato plynová lahev s obsahem 2,75 kg propan/butan je vhodná pro použití s plynovými spotřebiči Campingaz. Toto řešení má snad jen jednu výhodu proti místním 2 kg verzím a to je dostupnost lahví pro výměnu v prodejní síti Campingazu po celé EU.
Plynové kartuše
Plynové kartuše jsou jednorázové plechové nádoby s náplní nejčastěji 250 nebo 500 g plynu a slouží pouze pro provoz některých přenosných modelů grilů. Plynová náplň je zde v přepočtu na kg plynu nejdražší, nicméně vzhledem k předpokládanému občasnému provozu grilu to nepředstavuje fatální problém. U některých grilů je možná přestavba na běžné plynové láhve. Upozorňujeme, že opakované plnění těchto kartuší je zakázáno!
Bezpečnost plynových lahví
Protože se v praxi setkáváme s řadou nešvarů ohledně skladování a použití plynových lahví dodržujte mimo jiné následující pokyny
- Neskladujte plné ani prázdné plynové lahve v uzavřených a neodvětraných prostorech. Vyvarujte se skladování pod úrovní terénu nebo v blízkosti například kanalizačních vstupů.
- Nevystavujte plynové lahve vysokým teplotám nad 50 °C
- Lahev používejte a skladujte vždy ve vertikální poloze ventilem vzhůru v opačném případě hrozí nebezpečí požáru nebo výbuchu !!!
- Když lahev nepoužíváte utěsněte ji těsnící šroubovací plastovou zátkou.
- Při připojení regulátoru k lahvi vždy překontrolujte zda je instalováno u regulátoru černé těsnění.
- Pro přívod plynu vždy používejte hadici která je určena pro propan/butan (oranžová) a kontrolujte zda není hadice již po expiraci (doba použitelnosti), která je vytištěna na hadici. V případě, že je hadice "prošlá" vyměňte ji za novou.
- Regulátor plynu by měl být po 10 letech preventivně vyměněn.