Powered by Smartsupp

Litinové hrnce a pánve – když chcete nádobí na celý život

Možná se vám to již také stalo – pořídili jste si „moderní“ pánev s deklarovanými skvělými vlastnostmi a po několika použitích došlo k velkému rozčarování, protože původně nepřilnavý povrch se začal postupně zhoršovat a smažení na pánvi bylo obtížnější. O čištění pánve samotné ani nemluvě. Pánev v hodnotě několika set korun se tak stala jen trpěnou výbavou kuchyně, nebo rovnou skončila v koši.

I v dnešní době, přinášející řadu nových skvělých materiálů, se však vyplatí podívat se do minulosti na osvědčené a lety prověřené vybavení kuchyně. Tradice litinového nádobí je delší než 100 let a i dnes má tento tradiční materiál rozhodně co nabídnout.

Výhody litinového nádobí

Surová litina je bez jakékoliv povrchové chemické úpravy a její povrch používáním své vlastnosti zlepšuje, což je zásadní rozdíl proti moderním materiálům. O litinové pánve a hrnce je třeba se samozřejmě starat, ale tato péče bude odměněna téměř neomezenou životností vašeho nádobí. Určitě se vyhněte mytí litiny v myčce a používání agresivních mycích prostředků. Pánev by měla neustále zůstat přirozeně mastná.

Litinové nádobí není určené pro skladování potravin. Důvodem jsou kyselé šťávy, které by mohly povrch nádobí poškodit. Nicméně hladký a nekorodující povrch lze opět obnovit provedením „seasoningu“. Jde o zapečení rostlinného tuku na povrchu pánve. Pro pravidelné ošetření můžete také použít speciální balzám na litinové nádobí

Skvělé na ohni i na indukci

Litinové nádobí vás neomezuje a můžete jej tak bez problémů použít na vašem starém plynovém vařiči, elektrické varné desce, indukci nebo na otevřeném ohni. Pozor dejte pouze při manipulaci s pánví nad sklokeramickou deskou, aby nedošlo nárazem pánve k jejímu poškození.

Litina – vaření bez zdravotních rizik

Litina je slévárenský výrobek a můžete jej zakoupit v provedení bez jakékoliv dodatečné povrchové úpravy (pouze se zapečeným tukem na povrchu). I přesto doporučujeme nakupovat litinové nádobí od prověřených výrobců, kteří mohou garantovat zdravotní nezávadnost použitého materiálu. Pro náš e-shop jsme vybrali výrobky značky Lodge z USA a levnější variantu od značky Petromax  z Německa. Dlouhá tradice a kvalita výrobků těchto značek je pro nás garancí kvality použité litiny a její zdravotní nezávadnosti.

Tématické pánve – dárek pro milovníky masa

Kromě hladkých litinových pánví můžete zakoupit také pánve s tematickými obrázky. Tyto pánve jsou skvělým dárkem pro lovce a rybáře. Obrázek srnce, medvěda, kachny, ryby, bizona nebo třeba americké vlajky na spodní straně dna nemají žádný vliv na funkci pánve samotné.