Vsaďte na podmanivou chuť koření
Pokrmy připravené na grilu získají výraznou a nezaměnitelnou chuť, kterou většina z nás doslova miluje. Základem dobrého grilování jsou čerstvé a kvalitní suroviny, exotické koření a sole nevyjímaje. Občas si vystačíme opravdu jen se solí a pepřem, například v případě steaků, ale pro přípravu dalších pokrmů již musíme sáhnout i po jiných druzích koření.
Sůl 100x jinak
Mezi koření určitě patří i sůl, která může zásadním způsobem ovlivnit chuť grilovaných pochoutek, neboť velice záleží na oblasti, kde byla vytěžena. Případně zda byla následně ochucena kupříkladu kávou, kořením, bylinami či uzena na různých druzích dřeva tzv. kouřová sůl. Také hrubost soli je důležitá při vnímání její chuti, přičemž každá sůl má jinou intenzitu. Buďte proto při solení vždy opatrní pokud používáte novou, nevyzkoušenou variantu.
Jak jsme již zmiňovali speciálním druhem je kouřová sůl, která je vhodná i do klasických jídel připravovaných v domácí kuchyni jako je například zelňačka, šunkofleky, francouzské brambory a také všude tam, kam se přidává do pokrmů uzené maso či anglická slanina. Při grilování můžete tuto sůl použít na samotném závěru přípravy a zvýraznit tak "kouřovou" chuť grilovaného masa. Nebojte se však s touto solí experimentovat a používat ji i na jiné druhy mas či zeleniny. A co takhle grilovaný hermelín!? Přidejte trochu této soli na sýr, budete překvapení jak snadno získá novou, zajímavou chuť.
Volte vždy kvalitní jednodruhové koření
Čerstvé bylinky jsou jednou z nejoblíbenějších kořenících přísad. Bohužel některé druhy však není možné v našich podmínkách úspěšně vypěstovat. Jsme tak nuceni sáhnout po sušené variantě. U baleného jednodruhového koření je nejdůležitější jeho čerstvost. Proto nepoužívejte staré koření nebo takové, které je dokonce po datu doporučené spotřeby. Chuť i vůně koření časem vyprchá a výsledky vašeho vaření nebo grilování budou s čerstvým kořením výrazně chutnější.
Kořenící směsi
Zmíněné jednodruhové koření samozřejmě můžete použít i na výrobu vlastní kořenící směsi. Na internetu naleznete celou řadu návodů na vhodný poměr a druhy koření. Nebo se můžete vydat cestou experimentování, které může být odměněno namísením vynikající kombinace chutí a vůní.
Bohužel mnohem pravděpodobnější je, ale varianta že vyplýtváte spoustu času a různých druhů koření a stejně nedosáhnete takových výsledků jako odborníci na grilovací směsi, kteří se jejich vývojem zabývají na profesionální úrovni a mají přístup i k takovým druhům koření, které nejsou v našich obchodech zcela běžné.
Grilovacích koření jsou na trhu opravdu stovky možná tisíce druhů, ale v základu budete potřebovat jen několik směsí, které vám vystačí na naprostou většinu připravovaných pokrmů. Supermarkety nabízejí celou řadu kořenících směsí, ale nezřídka kdy zjistíte, že výrobce namísto koření prodává spíše sůl. Někdy ji bývá v sáčku i více než 80 % z celkového obsahu a navíc bývá přidán i koktejl různých éček a glutamátů. U specializovaných obchodníků si můžete zakoupit směs koření s nízkým obsahem soli s podílem většinou do 50 % nebo dokonce koření bez soli.
A jak vybrat tu nejvhodnější variantu grilovacího koření?
Zamyslete se nad tím, co nejraději či nejčastěji připravujete, případně chcete připravovat na grilu. U většiny z vás to bude jistě maso a zde si opravdu stačí velice jednoduše zvolit, jaký druh onoho masa budeme připravovat – zda ryby, steaky, drůbež, žebra a hovězího hrudí, jehněčí či vepřové maso.
Většina směsí není striktně určena pro jeden určitý druh masa či zeleniny a vy kupříkladu kořenící směsí "Mistr Grilu – Grilovací koření Středozemní BBQ" můžete dochutit rybu, kuřecí a jehněčí maso, krevety či zeleninu. A takto se dá postupovat i u dalších směsí. Jak bylo předestřeno, ve finále připravíte kupříkladu sedm rozličných pokrmů za použití jednoho druhu grilovacího koření.
Nezapomínejte však, že v případě použití kořenících směsí i jednodruhového koření při grilování musíme předejít jeho připálení, případně spálení, neboť potom už z jeho chuti mnoho nezůstane, případně nepříjemně zhořkne. V případě, že kořeníte na povrch potravin, posypte pokrm až po tepelné úpravě nebo grilujte na nižší teplotu.