Powered by Smartsupp

Vybíráme vhodný litinový hrnec Petromax

Chcete připravit šťavnatá žebra pro dva, vydatné vrstvené maso pro rodinu nebo hovězí guláš pro celý tábor? Jistě vás napadne, ale jaká velikost litinového hrnce (Dutch oven) je pro danou příležitost ta správná? Neboť originální série litinových hrnců Petromax je nabízena v celé řadě velikostí a provedení. V tomto článku vám pomůžeme vybrat ten nejvhodnější Dutch oven přesně pro vás!

Pro úplné začátečníky je nejvhodnější Petromax Dutch oven ft6 nebo ft9. S průměrem dna 25 cm a hrncem o objemu 5,5 l / 7,5 l. Tyto hrnce nabízejí dostatečný obsah pro přípravu jídel nejen pro vás, ale i pro vaší rodinu či menší okruh přátel. V pohodlí své kuchyně či přímo v přírodě na otevřeném ohni uvaříte vydatné jídlo, které nadchne každého strávníka. Všechny holandské hrnce Petromax jsou k dispozici také v provedení bez nožiček, a jsou proto vhodné pro všechny typy sporáků (plynové, elektrické, indukční) a trub. V závislosti na velikosti hrnce a použitých ingrediencí nasytíte v případě ft6 - 4 až 8 osob, u Dutch Oven ft9 je to až 12 osob.

Jako základní pravidlo platí - čím větší tím lepší. Neboť větší hrnec nemusí být zcela naplněn, pokud připravujete jídlo například pro tři osoby, avšak jakmile se sejde celá rodina, jistě jeho velikost oceníte.

Vždy začněte s více jednoduchými recepty a ke složitějším přistupujte opatrně. Vrstvené maso, dušená masa, rolády nebo pečeně střední velikosti jsou perfektní pokrmy pro začátečníky, které nevyžadují velké úsilí. Nejprve připravujte masité pokrmy v Dutch oven, kdežto přílohy prozatím ve vašem standartním nádobí. Tímto způsobem si rychle osvojíte přípravu jídel v litinovém nádobí, o jednotlivých pokrmech a přílohách budete mít přehled a brzy se dostanete na kloub tomu, jak litinu správě obsluhovat.  Díky otvor pro teploměr v Petromax litinovém hrnci můžete po zasunutí sondy nebo bodce teploměru sledovat teplotu uvnitř hrnce či přímo v útrobách připravovaného masa. Pokrm tak budete mít stále pod kontrolou a více tak proniknete do světa milovníků přípravy jídla v litinovém nádobí.

Skvělou vychytávkou u Dutcho Oven je i jeho víko, které díky třem nožkám na vrcholu, po otočení rázem proměníte v pánev na smažení, kterou můžete použít přímo na dřevěných uhlících či v grilu.

Pro pokročilé outdoorové kuchaře a skupiny jsou ideální Petromax Dutch Oven ft12 a ft18, které jim pomohou připravit jídlo až pro 20 a více strávníků. Holanský hrnec ft12 s objemem 10,8 l a ft18 s 16,1 l nabízejí dostatek prostoru pro vaření velkých kusů masa, zvěřinového guláše nebo pečení celé husy. Nádoba ft4,5 s objemem 3,5 l a průměrem dna 22 cm je určena, v případě větší společností, pro přípravu příloh či pečení chleba. S takovouto výbavou pro vás bude příprava více chodového menu hračkou.

Menší a kompaktní verze hrnců Petromax Dutch Oven ft1 a ft3 s objemem 0,9 l a 1,6 l jsou vhodné pro přípravu jednotlivých porcí jídla. Polévka z lesních hub nebo hovězí guláš jsou vydatné pokrmy, které budete při svém venkovním dobrodružství potřebovat, a díky litinovému nádobí si je rychle a snadno připravíte, ideální velikost pro osamělé trampy či dvojice milující samotu lesů. Víko ft3 můžete samozřejmě použít také jako pánev a připravit si na žhavých uhlících šťavnatý steak pod širým nebem.