Powered by Smartsupp

Zatopte si na terase

Udělejte si z terasy příjemné místo k odpočinku i v chladných dnech s terasovými zářiči.

Pobyt na terase nebo zahradě nemusí končit s létem

Jak všichni víme, nejkrásnější dny pro pobyt na zahradě nebo terase jsou především ty teplé a zalité sluncem. Ne každý rok se však poštěstí, aby počasí nabídlo takové podmínky na jaře nebo na podzim. V takovém případě je třeba se poohlédnout po nějakém řešení, které pocitovou teplotu při pobytu venku zvýší na komfortní úroveň. 

Terasová topidla jsou skvělým řešením

Možná jste si všimli, například před vaší oblíbenou restaurací, že pro vytápění venkovních prostor se využívají především stojanové tepelné zářiče. Zakoupit je můžete v celé řadě provedení co se týká tvarů. Důležitým parametrem při výběru tepelného zářiče je, ale bezesporu zdroj energie. Pojďme se proto společně podívat jaké jsou rozdíly v jednotlivých zařízeních. 

Plynové tepelné zářiče

Plyn do plynového zářiče (propan/butan) zakoupíte téměř u každé čerpací stanice a tak je tato varianta terasového tepelného zářiče velmi oblíbená. Plyn nabízí vysoký výkon a navíc můžete zařízení umístit i tam, kde není dostatečný příkon elektrické energie nebo není napojení na el. síť vůbec možné. V případě, že zářič bude v provozu opravdu často, můžete zvážit také pořízení varianty na zemní plyn, nicméně takové zářiče se na trhu vyskytují spíše sporadicky a jejich cena není tak příznivá jako u propan/butan verzí.

Tvarově jsou tyto zářiče většinou velmi podobné a jsou v zásadě v nabídce tři konstrukce. Verze s kloboukem, která vyhřívá prostor kruhového tvaru z výšky cca 230 cm, dále nízké zářiče se zdrojem tepla cca v 1m výšky opět s kruhovým výhřevem prostoru a v neposlední řadě pak verze s bočním sáláním tepla. Co se týká praktičnosti žádné řešení není horší než jiné a je tak jen na Vás, kde plánujete zářič využívat, podle toho zvolíte i patřičný tvar topidla.

Elektrické tepelné zářiče 

Elektrická energie má především tu výhodu, že zářič je trvale napojen na více méně nekonečný zdroj a nemusíte tak řešit nutnost zásoby energie třeba v tlakových láhvích jako je tomu u plynových zářičů na propan/butan. Další předností je větší variabilita tvarů, velikostí  a širší možnost různých umístění. Elektrické verze můžete na rozdíl od plynových variant většinou využít také v uzavřených prostorech (vždy dbejte návodu k instalaci konkrétního výrobku). Dražší verze lze zakoupit také s dálkovým ovládáním a komfort obsluhy je pak naprosto dokonalý. 

Nejste tak bohatí abyste si kupovali levný zářič 

Na trhu jsou k dispozici především velmi levné tepelné zářiče, které jsou kopií značkových zářičů ITALKERO. Co se týká materiálů jde však o velmi jednoduché produkty z Číny, což by samo o sobě nebyl problém.  Bohužel s tím jde v ruku v ruce i žalostný záruční a pozáruční servis těchto výrobků. Doporučujeme si prosto přeci jen připlatit a zakoupit značkový produkt. Nemusí jít zrovna o originál ITALKERO, které stojí často i několik desítek tisíc korun, ale dobrý poměr kvality, ceny a servisu nabízí třeba i značka Enders z Německa.

Bezpečnost provozu terasových topidel

Obecně lze říci, že při dodržení návodu k obsluze jsou terasová topidla velmi bezpečná a to bez ohledu na to zda jsou na plyn nebo el. energii. U plynových topidel zajistěte vždy dostatečný přístup vzduchu, aby koncentrace oxidu uhelnatého nemohla překročit nebezpečnou mez. Plynové láhve neskladujte v uzavřených a nevětraných prostorech. Navíc většina plynových zářičů je vybavena pojistkou, která uzavře přívod plynu při jejich převrácení.