Znáte peletové grily a jejich výhody?
Gril na pelety funguje na stejném a léty osvědčeném principu jako peletové kotle. Gril je vybaven zásobníkem na palivo (většinou cca 9 kg) odkud jsou pelety automaticky podávány šnekovým podavačem do spalovací komory, kde dochází k jejich hoření a přeměně na tepelnou energii. Vydávané teplo je nepřímé s větším či menším množstvím kouře, podle nastavení grilu a typu pelet.
Výhody peletových grilů
Pelety jsou vyráběny ze dřeva, jsou tak 100% přírodním a ekologickým palivem. Gril na pelety tak spojuje přednosti plynových grilů a grilů na dřevěné uhlí. S plynovými modely má společnou snadnou regulaci teploty a jednoduchost obsluhy. S modely grilů na dřevěné uhlí zase sdílí přírodní palivo a nezaměnitelnou kouřovou vůni při provozu.
Jednoduchost obsluhy je dovedena k naprosté dokonalosti díky vestavěnému termostatu, na kterém pouze nastavíte cílovou teplotu a gril se již postará o roztopení, dosažení a udržení cílové teploty sám. V případě, že patříte k hračičkům, kteří rádi vše obsluhují za pomoci mobilního telefonu jednoduše si vyberete model peletového grilu, který nabízí propojení s vaším mobilním telefonem. Můžete tak ovládat peletový gril třeba z pohodlí obývacího pokoje nebo z kanceláře v práci. Vše máte prostě dokonale pod kontrolou.
Nemusíte se obávat, že budete muset likvidovat velké množství popela, protože peletový grily mají, díky dostatečnému přístupu vzduchu do spalovací komory, téměř dokonalé spalování. Dodávka vzduchu je řešena integrovaným ventilátorem, který vydává pouze tlumený hučivý zvuk a nebude vás svým provozem nijak obtěžovat.
Co vše je možné připravovat na peletových grilech
Vašim kulinářským možnostem se s peletovým grilem meze nekladou, protože rozsah teplot je u peletových grilů Broil King 80 - 315 °C. Lze tak připravit vše od trhaného masa až po steaky. Počítejte pouze s tím, že při provozu na vysoké teploty vytopení na požadovanou úroveň zabere cca 20 - 30 minut v závislosti na venkovní teplotě.
Pokud bychom však měli vyzdvihnout styl grilování, ve kterém jsou peletové grily nedostižné, bylo by to právě grilování za nižších teplot vyžadující delší dobu přípravy, protože právě u takového grilování oceníte již zmiňované přednosti.
Kolik utratíte za pelety?
U většiny peletových modelů musíte počítat se spotřebou pelet od 0,5-2 kg za hodinu. Spotřebu ovlivňuje především cílová teplota grilu, venkovní teplota nebo síla větru. Při letním provozu grilu a teplotě grilování cca 110°C protopíte asi 0,5 kg pelet za hodinu což představuje asi 35,- Kč. Když to porovnáme například s plynem, kde jsou náklady cca 30,- Kč za hodinu nebo dřevěným uhlím, kde jsou ještě vyšší je jasné, že nákladově peletový gril při porovnání s jinými palivy nijak zásadně nevybočuje.
Jaké pelety zvolit
V žádném případě nepoužívejte pelety určené pro topení v peletových kotlích. Je třeba zakoupit speciální potravinářské pelety určené pro uzení a grilování. Nejkvalitnější pelety nabízíme od značky Broil King, které jsou menší než vyrábí většina konkurentů a proto jsou při průchodu podávacím šnekem méně hlučné. Druhá výhoda spočívá v jejich složení, protože v prodejním balení najdete vždy pelety vytvořené ze směsi dřevin a tím je docíleno toho, že každá jednotlivá paleta obsahuje stejnou směs dřevin. Nejde tedy u namíchané hotové pelety různých dřevin do jednoho sáčku.
Pelety Broil King můžete zakoupit v několika různých variantách podle toho jakých výsledků chcete dosáhnout. Některé se hodí pro vytvoření více uzené chuti a vůně, jiné jsou v tomto ohledu jemnější.
Co se týká skladování, je třeba umístit pelety na suché místo, protože vlhkost by mohla pelety znehodnotit. Pro skladování můžete zakoupit také speciální plastové zásobníky, které usnadňují nasypávání pelet do grilu a pelety budete mít vždy po ruce pro okamžité použití.
Bezpečnost a čištění peletového grilu
Peletový gril je běžné elektrické zařízení a není třeba se jeho provozu obávat. Nicméně vždy jej provozujte pouze ve venkovním prostředí a na bezpečném místě, tedy dostatečně daleko od hořlavých materiálů. Pro zajištění bezproblémového provozu je také nutné gril pravidelně čistit. Ideálně po vychladnutí z grilu vyjměte a očistěte vnitřní kovové díly a za pomoci vysavače na popel nebo jiného průmyslového vysavače vysajte jemný popel nahromaděný v grilovacím boxu. Samozřejmě vyprázdníte také misku na vypečený tuk.