Powered by Smartsupp

Jak vybrat udírnu a nespálit se

Vybrat správnou udírnu vám pomůžeme v našem dalším článku. Podívejte se jaká udírna je pro vás ta nejvhodnější.

Doba, kdy se zakopal do svahu kousek starého potrubí, které zbylo ze stavby domu a na jeho konec se za odpoledne "sbouchla" dřevěná bouda, čímž udírna byla hotová, jsou dávno pryč. Dnes si můžete dřevěnou udírnu pořídit hotovou, postavíte ji na požadované místo a začít udit.

Respektive můžete začít zkoušet udit, protože obsluha tohoto klasického typu udíren není úplně jednoduchá a vyžaduje přeci jen určitou dávku zkušeností a citu pro věc. Nic proti takovému způsobu uzení, ale přeci jen regulace teploty a kouře v této udírně není žádná hračka, nehledě k tomu, že moderní doba nabízí mnohem snadnější, efektivnější a v neposlední řadě také méně škodlivou formu přípravy uzeného masa.

Elektrická udírna je nenáročná na prostor

Elektrická udírna nabízí hned několik výhod a s přehledem tak poráží téměř ve všech ohledech, klasickou, výše zmiňovanou udírnu.

První faktorem je prostor, kdy elektrické modely zabírají minimum místa a většinou rozměrem připomínají ledničku na víno. Ostatně porovnání s ledničkou není vůbec od věci, protože celá řada elektrických udíren je opravdu, co se skříně týká, velmi podobných ledničce. Jde o polyuretanem izolovanou skříň s magnetickým těsněním, ano přesně takovým jaké mají ledničky, jen odolnějším proti teplu.

Neobtěžujte sousedy kouřem

Jestliže máte zahradu 5.000 m2 zřejmě tuto výhodu neoceníte. Nicméně pro ty z nás, kteří takové štěstí na velikost pozemku nemají, jistě potěší informace, že elektrické udírny sice kouří, ale není to natolik obtěžující dým, aby pobořoval vaše sousedy.

Tedy i na malou zahradu za domem se určitě nemusíte bát udírnu pořídit. Z udírny nejde o moc více kouře, než při grilování na grilu, a co si budeme povídat, v létě se griluje snad na každé zahradě.

Jak funguje elektrická udírna?

Většina elektrických udíren pracuje na velmi podobném principu. Uvnitř udírny je umístěna topná spirála, která ohřívá vnitřek udírny na požadovanou teplotu, přičemž na boku udírny je instalovaný generátor kouře, který vhání do udírny kouř.

Zásobník na štěpky nebo brikety dokáže dodávat palivo pro kouření i na 6 hodin. I generátor kouře sám o sobě topí, a proto se může klidně stát, že za teplých dnů sám vytopí udírnu na požadovanou teplotu nebo dokonce ještě více, než potřebujete.

Pokud chcete udit studeným kouřem, bude nutné dokoupit ochlazovač kouře. Jedná se o box, který se umístí přibližně metr od udírny a zavěsí se na něj generátor kouře. Teplo, které generátor kouře vyvíjí, tak zůstává mimo udírnu. S udírnou je generátor propojen zpravidla hliníkovým flexibilním potrubím, které koupíte v každém železářství (používá se například k digestořím).

Je lepší digitální nebo analogová udírna?

Pokud nehledíte příliš na rozpočet, vždy doporučujeme digitální verzi udírny. Digitální udírny vám umožní přesnější regulaci teploty a jejich obsluha vyžaduje zanedbatelné množství času. Jsou tak dobrou volbou i pro restaurace, protože v těchto provozech čas znamená peníze snad ještě více než v jiných oborech.

U digitální udírny nastavíte požadovanou teplotu a instalovaný termostat se postará o to, aby v udírně bylo přesně takové prostředí jaké potřebujete. Analogové verze často nabízejí jen možnost "topit málo nebo topit více" a nedokáží reagovat například na změnu teploty prostředí a následně upravit topný výkon. Jejich obsluha je tak vždy náročnější, než u digitální verze udírny. Některé digitální udírny můžete navíc obsluhovat přímo přes mobilní telefon.

Nespornou výhodou digitálních udíren je opakovatelnost uzení. Tedy, když jste s výsledkem svého uzení spokojeni, můžete příště udírnu nastavit stejně, použít stejnou štěpku, podobné maso a výsledek bude opět stejně dokonalý jako minule. Tohoto výsledku se v běžné udírně dá dosáhnout jen velmi obtížně.

Jak již bylo uvedeno, teplota v digitální udírně je regulována automaticky. O tom co se děje v samotném mase, ale nedává příliš informací. Proto si i k těmto udírnám můžete zakoupit digitální teploměr přímo určený pro udírny. Budete tak mít naprosto dokonalý přehled o průběhu uzení a nic vás nepřekvapí.

Štěpka nebo lisované brikety – co vybrat?

Lisované brikety používá především kanadská značka udíren – Bradley. Tyto udírny jsou velmi kvalitně zpracované a budou jistě ozdobou vaší terasy. Jde o na obsluhu velmi jednoduchý systém, kdy se do zásobníku umístí lisované brikety z dřevěných pilin, které jsou automaticky podávány do spalovacího prostoru uvnitř udírny nebo v ochlazovači kouře.

Nevýhodou může být snad jen cena briket. Bradley brikety jsou cenově náročnější, než konkurenční systémy na dřevěnou štěpku. Za hodinu provozu spálíte 3-4 brikety, tedy 30-60 Kč, přičemž záleží na použitém druhu briket. Samozřejme pokud udíte 3x nebo 5x za rok asi takové drobné řešit nebudete, ale pokud plánujete udit často, je to již na uváženou.

Udírny na dřevěnou štěpku většinou nevynikají tak uhlazeným designem, ale jejich předností jsou především nízké náklady na generování kouře. Asi právem nejprodávanější v tomto segmentu jsou v posledních letech udírny polské značky Borniak. Možná máte k produktům od našeho severního souseda nedůvěru, ale ujišťujeme vás, že podíl závad není o nic větší, než u udíren Bradley a dalších značek. Je pravdou že design by mohl být atraktivnější, ale to nijak neubírá na kvalitě nebo funkčnosti udíren.

Vraťme se zpět k nákladům na uzení. Tato informace bude zajímat hlavě ty z vás, kteří udí často. I v případě, že použijete originální štěpku Borniak (což výrobce v návodu vyžaduje) budou se vaše náklady na generování kouře pohybovat kolem 15 Kč na hodinu. To je o 50-70 % méně, než u Bradley. A když obejdete doporučení výrobce a zakoupíte si štěpku z druhovýroby, vaše náklady na hodinu uzení mohou klesnout ještě mnohem níže. Dokonce k jednotkám korun za hodinu generování kouře. Pozor však na to jakou mají štěpky velikost – do udíren se používá velmi jemná štěpka s frakcí cca 2 mm.

Bezpečnost elektrických udíren

Digitální i analogové udírny jsou při správném používání bezpečné, ale je třeba dbát návodu k obsluze a pravidelně provádět údržbu a čištění. Především si uvědomte, že jde o zařízení pro venkovní použití.

V případě, že budete chtít udírnu připojit k nějakému externímu komínu nebo digestoři, nesmíte v žádném případě zvýšit tah v udírně (tedy na komín ani digestoř nesmí být udírna připojená přímo). To by vedlo k rozdmýchání paliva v udírně a k následnému požáru. Podobný problém může nastat i v případě, že udírnu pravidelně nečistíte a nahromaděný usazený tuk jednoho dne vzplane a z udírny nezbyde nic než ohořelé torzo.