Powered by Smartsupp

Zahradní ohniště vám prodlouží grilovací sezónu

Podzim je v plném proudu, ale pořádná zima stále nepřichází a proto možná přemýšlíte jestli přeci jen nestrávit některý ze slunečných dnů na zahradě.

Venku je již chladněji a nikdo z nás by na zahradě dlouho nevydržel bez příjemného praskání ohně. Zahradních topidel najdete na trhu celou řadu a to na různé druhy paliva (plynová, elektrická nebo dokonce na líh atd.). V tomto článku se však budeme věnovat výhradně zahradním ohništím na dřevo.

Jaké ohniště vybrat

Při výběru ohniště na dřevo doporučujeme ty, která mají konstrukci z opravdu poctivého materiálu a nestane se vám, že po několika použitích bude ohniště propálené nebo pokroucené. Základním vodítkem může být hmotnost ohniště. Jestli jde o středně velké ohniště, ale váží jen pár kg pak není s kvalitou něco v pořádku.

Co se tvaru týká na trhu je řada varianta a konstrukcí, ale nejpoužívanější jsou ohniště ve tvaru koše nebo mísy. Koše vynikají v dobrém přívodu vzduchu k palivu, pěkným vizuálním efektem při hoření a relativně nízkou cenou. Do košů můžete použít i delší kusy dřeva, pouze než odhoří budou z ohniště trochu trčet. Na druhou stranu nejsou tak stabilní a také malé kousky žhavého dřeva mohou snadněji vypadávat mimo topeniště.

Topeniště ve tvaru mísy je naopak velmi stabilní a svým tvarem nejlépe evokuje  běžné zahradní ohniště. Pro menší  zahrady můžete zvolit variantu s  průměrem kolem 50-70 cm, ale v nabídce jsou i ohniště s průměrem 80 - 100 cm, které se hodí především pro větší zahrady a při vhodném umístění mohou být  i zajímavou dominantou v prostoru.  Mísy se ve srovnání s koši  lépe pohodí pro grilování a lze k ním zakoupit větší sortiment doplňků, které zmiňujeme v další části článku. 

Umístění ohniště 

Ohniště doporučujeme vždy umístit na nehořlavou podložku a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Můžete jej postavit i přímo do trávníku, ale počítejte s tím, že při větším ohni stejně tráva přímo pod ohništěm "neprežije" a do trávníku se vám vypálí nevzhledné kolo. V případě umístění přímo na trávu zvolte ohniště se zvýšenou konstrukcí, které zajistí dostatečný odstup od země a pravděpodobnost poškození porostu bude mnohem menší.

Grilování na ohništi

Otevřené ohniště můžete použít také pro grilovávání. Není to sice ideální varianta, protože regulace výkonu je možná jen velmi omezeně, nicméně jestli patříte mezi "ohníčkáře", kteří na takové grilování  nedají dopustit určitě si přijdete na své.

Klasikou je samozřejmě příprava špekáčků na které vám bude stačit jen delší rovný a tenký klacík ze zahrady nebo si můžete zakoupit držák na špekáčky v kovovém provedení. To ale není vše, k některým zahradním ohništím lze zakoupit speciální nerezový nebo ocelový rošt, který zapadne přímo do okraje ohniště a tím získáte okamžitě velkou grilovací plochu. Při grilování na ohništi doporučujeme nejdříve spálit několik polínek dřeva, aby se vytvořil žhavý popel, ten pak nahrnete k jedné straně topeniště a vrstvu zmenšujete ve směru ke druhé straně tak, abyste docílili toho, že na opačné straně již nebude žhavý popel žádný. Díky tomuto postupu budete mít možnost maso v případě příliš velkého žáru přesunout dále od zdroje tepla, aby se vám hned nespálilo.   

Dalším doplňkem pro grilování na ohništi jsou trojnožky, do kterých můžete grilovací rošt zavěsit přímo nad ohniště a za pomocí řetízku měnit odstup roštu od plamenů. Vaše grilování na ohni tím rázem dostane nový náboj.

Designová ohniště

Samostatnou kategorií jsou zahradní designová ohniště, která nacházejí uplatnění nejen na zahradách, ale i u luxusních restaurací, golfových hřišť,  v kempech a dalších prostranstvích kde je potřeba zatraktivnit prostředí pro návštěvníky. V posledních letech jsou velmi populární především ohniště s rezavým povrchem, Tento rez se vytváří uměle chemickou reakcí a tvoří trvalou povrchovou úpravu. Tyto grily často kombinují funkci grilu a ohniště. Ve středu topeniště je ohniště a obvod jeho konstrukce je vyroben z desky z potravinářské oceli. Po obvodu ohniště pak můžete na této desce grilovat nebo použít speciální nástavec a rošt a tím získat plochu pro klasické grilování. Ty nejlepší ohniště tohoho typu mají uvnitř šamotové vložky, které zajistí opravdu dlouhou životnost bez prohoření materiálů i při velmi častém používání.

Údržba a životnost

Někteří výrobci nabízejí pro prodloužení životnosti textilní ochranné kryty na ohniště nebo kryty ocelové v podobě pokličky, kterými lze nepoužívané ohniště zakrýt a zabránit tak hromadění vody uvnitř topeniště. Nejdůležitější pro prodloužení životnosti ohniště však je jeho pravidelné čištění od popela, protože nahromaděný popel absorbuje vlhkost a toto "bláto" z popele opravdu nedělá kovovému materiálu topeniště dobře.