Powered by Smartsupp

Klobásky a uzená žebra jsou nejlepší z domácí udírny. Jak ji vybrat?

Slunce, parta přátel a hromady dobrého jídla a pití – tak si alespoň my představujeme ideální prožití letních měsíců. Pokud se na vaší zahradě navíc objeví domácí udírna, budete mít o zábavu i příliv šťavnatého a vyuzeného masíčka postaráno. Jak takové domácí udírny vlastně fungují a jak je vybírat? Poradíme na následujících řádcích.

Jak taková domácí udírna funguje?

Každá udírna má samozřejmě své specifické vlastnosti v závislosti na tom, kdo ji koncipoval a navrhl. Závislá je také na prostorových dispozicích. Obecně ale můžeme schéma domácí udírny shrnout do čtyř částí. Udírna se skládá z ohniště, kouřovodu, udicí skříně a komínu. Abyste si na uzeném mase opravdu pochutnali, je potřeba při instalaci dodržet několik zásadních pravidel:

  • Ohniště musí být níže než udicí skříň. Je mnohem menší než udicí skříň a disponuje roštem s popelníkem, z něhož je potřeba přebytečný popel vysypávat.
  • Sklon kouřovodu je dán výškovým rozdílem mezi ohništěm a skříní. Jeho délka dosahuje dvou až čtyř metrů.
  • Velikost skříně by měla odpovídat množství uzenin, které do ní chcete umístit. 
  • Spodní část komínu je potřeba opatřit regulační klapkou, což je plechové kolečko upravující tah kouře a jeho hustotu. 

Rady a triky pro výběr domácí udírny

Výběr konkrétní udírny by měl odpovídat množství masa, které v ní chcete udit, ale také prostoru, který máte pro udírnu vyčleněný. Co se týče materiálů, k dispozici jsou udírny z nerezu anebo pozinkovaného materiálu, které se od sebe liší vlastnostmi, ale také cenou. Nerezové udírny jsou sice dražší, ale skýtají delší životnost. Hledáte-li cenově přijatelné řešení, pak vsaďte na udírnu z pozinkovaného plechu, kterou je ale potřeba před prvním použitím vypálit tzv. „na sucho“. S výběrem vhodné udírny z našeho sortimentu vám rádi poradíme.